دوره 8، شماره 16 - ( 12-1397 )                   جلد 8 شماره 16 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Varmaghani H. Analysis of form and Content and the Artistic Origin of Decorations in the Urban and Rural Houses of Guilan. دانشگاه هنر اصفهان. 2019; 8 (16)
URL: http://ph.aui.ac.ir/article-1-669-fa.html
ورمقانی حسنا. تحلیل شکلی و محتوایی و خاستگاه هنری آرایه‌ها در خانه‌های شهری و روستایی گیلان . نشريه علمي- ترويجي پژوهش هنر. 1397; 8 (16)

URL: http://ph.aui.ac.ir/article-1-669-fa.html


دانشگاه آزاد قزوین
چکیده:   (65 مشاهده)
تزئینات و آرایه­ها، بخش جدایی­ناپذیر از معماری هر فرهنگ و سرزمینی هستند. این موضوع در هنر بومی، جایگاه رفیع و ارزشمندی دارد؛ زیرا آرایه در هنر بومی، واجد معنا و مفهومی فراتر از آراستن و پوشش ظاهری بوده و عرصه­ای در بازتاب مفاهیم و نمادهای فرهنگی در امتدادی تاریخی است که نه به‌هدف خودنمایی و بیان خویشتن، که به‌جهت بیان مفهومی درونی به‌کار می­رود. تزئینات معماری که به‌شکل­های مختلف، خود را در نما، ورودی­ها و فضاهای داخلی بیان می­کنند، هویت و ارزش خود را در مسیر تحول زیبایی­شناسانه می­نمایانند. تزئینات را نمی­توان از معماری جدا کرد، اما به‌مراتب، نسبت به معماری، بیشتر می­توان نشانه­های تاریخی، هویت اجتماعی و ارزش­های فرهنگی را از آن دریافت کرد. تزئینات و آرایه­ها در خانه­های روستایی و شهری گیلان، میراث ارزشمند و گران‌بهای بر جای مانده­ای بوده که تا کنون توجهی در خور به آنها نشده است. هدف نوشتار حاضر، تحلیل و مقایسه تطبیقی تزئینات وابسته به معماری در خانه­های روستایی و شهری گیلان بهمنظور شناسایی تفاوت­ها و شباهت­ها در شکل و محتوای آنها و بررسی تأثیر بستر اجتماعی، فرهنگی و تاریخی به‌عنوان عوامل دخیل در ظهور الگوهای نقوش آرایه­ها است. این پژوهش بهروش توصیفی تحلیلی و بررسی تطبیقی با مطالعه اسناد کتابخانه­ای و مشاهدات میدانی، به گردآوری داده­ها پرداخته و پس از تحلیل و جمع­بندی، به نتیجه­گیری در مورد چگونگی تمایزات و تشابهات در محتوای شکلی معنایی (نقوش طبیعی گیاهی و انسانی و اشکال هندسی) و محل کاربرد آرایه­ها اقدام کرده است. چگونگی تأثیرگذاری شیوه زندگی و فرهنگ بومی بر آرایه­ها و خاستگاه هنری نقوش تزئینی، از اهم یافته­های تحقیق است.  
     

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی- ترویجی پژوهش هنر می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Scientific Journal of Pazhuhesh-e Honar

Designed & Developed by : Yektaweb